Mobilní aplikace, která pomáhá informovat miliony o nejnovějším dění

Naším klientem je společnost, která je jedním z nejvýznamnějších pořadatelů vysílání v rámci své země. Poskytuje jak domácí, tak regionální vysílání, které má velmi vysokou sledovanost.

Ve spolupráci s touto společností jsme vyvinuli mobilní aplikaci pro iOS i Android, která výrazně zvýšila návštěvnost klientovy platformy. V této rychlé a responzivní aplikaci si můžete pohodlně najít a prohlížet články od editorů i videoklipy z vysílání.

Jak jsme doručili MVP od nuly za 2 měsíce

Času opravdu nebylo mnoho - začali jsme plánovat na konci října a aplikaci jsme měli odevzdat o Vánocích tak, aby mohla být na App Store i Google Play na začátku nového roku. Navzdory všem překážkám se nám nakonec ale podařilo odevzdat nejen to, co jsme měli, ale i několik bonusových features. Naše aplikace na trhu neustále roste již od jejího vydání.

Největší výzvy

Náš hlavní nepřítel byl čas. Abychom se již ze začátku vyvarovali co nejvíce potenciálním problémům, věnovali jsme 3 celé dny plánování a nastavování procesu vývoje.

Online spolupráce pro nás byla další velkou výzvou. Koordinovat dva týmy z různých zemí přece jen není tak snadné jako jediný tým ve stejné kanceláři. Našimi nejdůležitějšími meetingy se staly denní standupy, které jsme pořádali pomocí videokonference. Díky těmto meetingům a vysokému nasazení všech členů našeho mezinárodního týmu jsme neztratili přehled o aktuální práci a problémech, na které jsme tím pádem mohli ihned reagovat.

Teamwork. Agilní vývoj. Flexibilita.

Bez těchto tří důležitých principů bychom se neobešli. I když byl celý vývoj rozdělen na pouhé 4 sprinty, rozhodli jsme se vyvíjet agilně a zavedli jsme scrum. Osvojili jsme si vlastní light verzi tohoto způsobu vývoje, abychom plně využili jeho výhody a vynechali to, co pro náš účel nebylo potřeba. Definování a následné zaměření na krátkodobé cíle v rámci sprintu nám pomohlo zůstat na správné cestě a zároveň nám umožnilo být flexibilní natolik, abychom mohli efektivně řešit neočekávané technické problémy.

A teď k technologiím!

Výsledná aplikace kombinuje obsah z dvou webových stránek, z nichž každá byla postavena na stejném CMS se základním API pro získávání dat. Za účelem zajištění vyšší výkonnosti a flexibility jsme vytvořili GraphQL API, které slouží jako komunikační vrstva mezi oběma CMS a naší aplikací. Použití Amazon Web Services (AWS AppSync a AWS Lambda s TypeScriptem) nám umožnilo vyvinout rychlé, škálovatelné a zcela cloudové API ve velmi krátkém časovém intervalu.

Architektura aplikace
Architektura aplikace

K vytvoření samotné mobilní aplikace jsme použili framework Ionic pro hybridní mobilní vývoj, což nám umožnilo vytvořit aplikace pro Android i iOS naráz! Zároveň nám to dovolilo využít moderních webové technologie – Angular ke strukturování aplikace, Ionic kvůli jeho komponentám vhodným pro mobily (např. slides, nekonečné scrollování), NgRx pro řízení stavu aplikace a AWS AppSync SDK ke komunikaci s naším API skrz GraphQL.

Ke GraphQL jsme zvolili nástroje, které nám umožnily (mimo jiné) jednoduše implementovat caching na straně klienta. Tato funkce výrazně zlepšuje UX tím, že se uživateli již navštívený obsah zobrazí ihned – dokonce i když ztratí připojení k internetu!

Jelikož jsme zákazníkovi dříve vytvořili jinou mobilní aplikaci, přemigrovali jsme zdrojový kód pro front-end do monorepa Nx (obě aplikace jsou tedy vyvíjené ve stejném repozitáři). Toto nám umožňuje rychlý a škálovatelný způsob jak využívat existujících řešení, což je pro oba projekty výhodou i z dlouhodobého hlediska! U MVP nám tento přístup pomohl s integrací funkcionalit jako jsou push notifikace, deeplinks, hlášení chyb či analytika.

Více o výhodách monorepa se dočtete v našem článku na toto téma:

Jak nám aplikace vyrostla

Pro lepší představu o úspěchu naší aplikace vám chceme ukázat několik statistických dat ohledně jejího růstu na trhu po 3 měsících. Bohužel vám nemůžeme sdělit přesná čísla, pouze můžeme nastínit, že návštěvnost aplikace se pohybuje v jednotkách milionů zobrazení stránek měsíčně.

3.8x
unikátních uživatelů
5.4x
zobrazení stránek
5x
stažení týdně
5.2x
relací

Vývoj webových aplikací na míru

Chci vědět víc
IMG 6279 macbookpro15 front Detaily projektu

Jsme na stejné vlně?

Kontaktujte nás

hello@flowup.cz

Kontaktujte nás prostřednictvím tohoto formuláře a my vám odpovíme e‑mailem, co nejdříve to půjde. Pokud nám ve zprávě zanecháte také své číslo, zavoláme vám. Těšíme se na vaše zprávy!

Sídlíme v Brně

Kopečná 980/43

Brno

602 00

Česká republika

map