Modernizace a rozvoj aplikace Livesport

livesport titulka

Výsledky z více než 35 sportovních odvětví okamžitě a přehledně, s maximálním důrazem na rychlost jejich doručení. To je Livesport a Livesport je zároveň pojmem, který by byl jen málokomu v dnešní době úplně cizím. My máme v posledním roce tu čest se na vývoji webové aplikace Livesport podílet a vy se v této case study nyní dozvíte, jak tato spolupráce vypadá. 

Úvodní refaktor a dekompozice monolitu

Do Livesportu jsme byli povoláni na pomoc s back-endovou částí aplikace v Node.js. U té jsme v úvodní části spolupráce provedli kompletní refaktor, tedy přepis a modernizaci starších částí kódu dle aktuálních technologických pravidel a požadavků. Vzhledem k tomu, že se navíc jednalo o monolitický celek (tedy jednu masivní aplikaci), v průběhu refaktorizace došlo k jeho rozdělení na tři menší mikroservisy - uživatelskou část, přihlašování přes Apple a interní servisu.

Orientace v interním prostředí

Pro zajištění maximální bezpečnosti a rychlosti systému se tým Livesportu již dříve rozhodl pro vývoj svého produktu využívat minimální možné množství externích knihoven a balíků. Co mohou si zkrátka dělají sami a prakticky na vše mají svou vlastní interní knihovnu. No a nám tedy nezbývalo nic jiného než se se všemi nástroji seznámit a naučit se s nimi efektivně pracovat.

Následný rozvoj aplikace

Jakmile byl dokončen úvodní refaktor, mohli jsme se pustit do vývoje nových částí systému. Patří mezi ně například nedávno do produkce nasazená mikroservisa obstarávající práci s podmínkami užití a zásadami ochrany osobních údajů pro všechny sportovní weby a aplikace Livesport a jejich jazykové mutace, kterých je více jak 200. Tato služba konkrétně zajišťuje servírování podmínek dle daného státu, sběr souhlasů uživatelů podle nové legislativy, generování právních dokumentů včetně elektronického podpisu a další. Klíčovým požadavkem bylo zajistit propojení databáze historických souhlasů s databází nových souhlasů a plynulou migraci uživatelských dat do nové struktury.

Stoprocentní protestovanost

Na projektu se testuje, a to všechno. Na stoprocentní protestovanost je kladen jeden z největších důrazů a není se vůbec čemu divit. Webové a mobilní aplikace Livesport se v součanosti pyšní návštěvností 100 milionů unikátních návštěvníků měsíčně a při takovýchto číslech jsou jakékoli, byť sebemenší, výpadky zkrátka nepřijatelnými. 

Agilní smíšený tým

Fungujeme společně tak, jak to máme nejraději - agilně, ve Scrumu, v dvoutýdenních vývojových sprintech zahajovaných planningem a ukončených review a retrospektivou. Polovina vývojového týmu je navíc z FlowUpu, zatímco ta druhá z Livesportu, což zajišťuje okamžité předávání informací a možnost rychlé komunikace jakýchkoli nových požadavků.

Pokračujeme! 

Příběh nekončí a my s Livesportem hrajeme dál. Ve společné roadmapě pro nadcházející měsíce máme například marketingovou servisu či přepis logiky práce s oblíbenými týmy, ligami a zápasy. No a my se těšíme na to, co přijde dál a děkujeme Livesportu za tak příjemnou spolupráci.

Se společností FlowUp spolupracujeme dlouhodobě již na několikátém projektu a jejich tým nám za tu dobu ukázal, že se dokáže vypořádat s velmi různorodými úkoly, nebojí se nových věcí, a že je schopen rychle reagovat na naše požadavky a přizpůsobit se novým situacím, které se v průběhu spolupráce objevují. Současně s tím oceňuji i spolehlivost a předvídatelnost s jakou ve finále výsledné řešení doručí. To nám zásadně pomáhá při plánování nových funkcionalit či dalších projektů.

Petr JašaPetr JašaFull Stack Developer | Livesport s. r. o.

Mezítím ve FlowUpu...

Určitě bych zmínil, že jsme s tou spoluprací z naší strany spokojení. S celým týmem se skvěle pracuje i komunikuje. A pokud bych měl něco vypíchnout, tak je to práce Petra Jaši, který na projektu působí jako vývojář/Product Owner, a který se mimo jiné stará o zadávání práce. Ty tasky máme vždycky krásně definované. Celkově zkrátka s ničím není problém.

Photo of Vojta HromádkaVojtěch HromádkaBack-end engineer | FlowUp, s.r.o.

Jsme na stejné vlně?

Kontaktujte nás

hello@flowup.cz

Kontaktujte nás prostřednictvím tohoto formuláře a my vám odpovíme e‑mailem, co nejdříve to půjde. Pokud nám ve zprávě zanecháte také své číslo, zavoláme vám. Těšíme se na vaše zprávy!

Sídlíme v Brně

Kopečná 980/43

Brno

602 00

Česká republika

map