IDEA StatiCa: IDEÁlní agilní spolupráce se StatiCky stanovenou cenou

idea

Na tomto projektu jsme spolupracovali s brněnskou společností IDEA StatiCa s.r.o., která vyvíjí vlastní software pro stavební inženýrství. Cílem naší spolupráce bylo vyvinout REST API pro jejich frontendovou aplikaci zajišťující správu uživatelů a licencí.

Vývojový proces

Díky velmi dobré komunikaci, flexibilitě a zkušenostem s různými druhy agilního vývoje všech zúčastněných stran jsme mohli pro tento projekt zvolit lightweight agilní proces, a to i přesto, že se jednalo o projekt s pevnou cenou (což většinou přináší komplikace).

Na denních standupech jsme koordinovali naši práci nejen s jedním z vývojářů společnosti IDEA (ten měl na starosti vyvoj autorizační služby, kterou bylo potřeba integrovat s naším API), ale i s týmem další společnosti (tato společnost byla zodpovědná za implementaci frontendové aplikace pro IDEA, takže bylo zapotřebí předem s nimi sdílet dokumentaci našeho API). Na týdenní bázi probíhala dema a sprint reviews, čímž byl zajištěn pravidelný feedback od všech zainteresovaných stran. Tato online setkání nám také pomáhala společně nastavit realistická očekávání pro následující týden a transparentně komunikovat zbývající rozpočet směrem k zákazníkovi.

Technické podrobnosti

IDEA StatiCa dříve používala cloudovou službu třetí strany ke správě svých uživatelů, rolí a licencí. Tato třetí strana poskytuje WCF/SOAP API, jejíž kvalitu lze označit za spekulativní. Proto chtěli vytvořit vlastní vrstvu (REST API) mezi frontend aplikací a API třetí strany, což mělo v budoucnu umožnit jednodušší migraci k jinému SaaS poskytovateli.

Naším úkolem bylo vytvořit nové REST API a použít k tomu framework .NET a Amazon Web Services (jelikož zapadají do tech stacku zákazníka). Funkcionalita měla zahrnovat správu uživatelů a licencí (postavenou nad zmíněnou WCF/SOAP službou) a navíc také audit logging (postavený nad AWS CloudWatch). Navrhli jsme REST API a nasdíleli automaticky vygenerovanou dokumentaci ve formátu Swagger. Dále jsme připravili serverless cloudovou infrastrukturu běžící na AWS. Ta zahrnovala nejen služby pro provoz API (AWS Lambda a API Gateway), ale také šablony pro konfiguraci zdrojů (AWS CloudFormation), správu citlivých dat (AWS Secrets Manager) a monitoring (AWS CloudWatch pro audit logging a diagnostiku, AWS X-Ray pro performance/tracing). Po implementaci API v jazyce C# s využitím frameworku ASP.NET Core a AWS SDK jsme zajistili dostatečné pokrytí nejen unit testy, ale i testy integračními. Ve spolupráci s týmem IDEY jsme také integrovali OAuth službu k autentizaci v rámci API (včetně rozlišování přístupu na základě rolí).

Jak to shrnout?

REST API, které jsme společně s IDEA StatiCou vytvořili, a které je plně cloud-based, umožňuje efektivní vývoj uživatelského rozhraní, a také výrazně zjednodušuje možnosti budoucího přechodu k jinému SaaS poskytovateli. Celkově je projekt krásným příkladem situace, kdy zákazník přesně ví, co potřebuje a shání pro tyto své potřeby kvalitní implementaci. Děkujeme IDEA StatiCe za příjemnou zkušenost!

FlowUp mám to potěšení znát už z jejich počátků v JIC Starcube a vždy jsem měl velkou důvěru v jejich silné know-how v oblasti cloudového vývoje. V momentě, kdy jsme v IDEA StatiCa potřebovali pomoci s jedním z našich systémů, byl tedy FlowUp první volbou a jsme rádi, že jsme našli shodu i časově. Řešení jsme chtěli po dokončení projektu plně převzít naším týmem a požadovali jsme C#, který není primární technologií, se kterou ve FlowUpu pracují. Musím ale říct, že obavy, zda tuto technologii zvládnou v požadované kvalitě byly liché. Vše probíhalo velice profesionálně a FlowUp dodal kvalitní řešení.

martin jansaMartin JansaDevelopment Director | IDEA StatiCa

Jsme na stejné vlně?

Kontaktujte nás

hello@flowup.cz

Kontaktujte nás prostřednictvím tohoto formuláře a my vám odpovíme e‑mailem, co nejdříve to půjde. Pokud nám ve zprávě zanecháte také své číslo, zavoláme vám. Těšíme se na vaše zprávy!

Sídlíme v Brně

Kopečná 980/43

Brno

602 00

Česká republika

map